Претрага
Обим претраге: Актуелно
Напомена: претраживач разликује ћирилицу и латиницу.
 
  Актуелно
Назад
Обележена 13. годишњица „Олује“

У београдској цркви светог Марка епископ Атанасије Ракита јуче је служио парастос погинулима и несталима у операцији „Олуја“ у Хрватској, чиме је обележена 13. годишњица овог догађаја.
 
Парастос су организовала удружења несталих и погинулих, а присуствовали су потпредседник Владе Србије Јован Кркобабић, потпредседник Скупштине Србије Божидар Делић, председник Скупштине Београда Бранислав Белић и принц Александар Карађорђевић са супругом Катарином.

Хрватска операција „Олуја“ довела је до егзодуса више од 220.000 Срба из Хрватске. Према неким подацима, у њој је нестало 1.805 људи, а Хрватски хелсиншки одбор за људска права тврди да је током те операције погинуло око 700 цивила. Документационо-информативни центар „Веритас“ у евиденцији има имена 1.960 погинулих и несталих Срба, од чега je 1.205 цивила, a од тог броја 522 су жене и 12 деце.

Тринаест година после „Олује“, од око 220.000 прогнаних Срба у Хрватску, вратило се око 72.000 особа. Повратници су углавном стари људи, па је чак њих 13.000 у Хрватској умрло. Статистички подаци показују да се прошле године из Србије у Хрватску вратило око 1.400 особа, а из Хрватске у Србију дошло је њих 3.800.

Дан пре обележавања годишњице, председник Србије Борис Тадић је рекао да, иако се он извинио за злочине које су Срби починили над припадницима других народа током ратова у бившој Југославији, нико од државних званичника земаља, које су такође биле укључене у те ратове, није понудио извињење за злочине почињене над српским народом.

Министар за рад и социјалну политику Расим Љајић изјавио је да ће Србија од Босне и Херцеговине и Хрватске затражити хитан састанак на министарском нивоу о проблему избеглица и Сарајевске декларације. Тражићемо и активније учешће међународне заједнице - рекао је Љајић и додао да помирење у региону неће бити успешно без затварања избегличког досијеа. Србија је данас међу пет држава у Европи са највећим бројем избеглица и немамо право да ћутимо над овом чињеницом - рекао је Љајић.

Генерални секретар Удружења Срба из Хрватске Милојко Будмир рекао је да Хрватска није поштовала постигнуте договоре и споразуме. Национална стратегија за решавање проблема избеглица донета 2002. остала је мртво слово на папиру - рекао је Будимир.

Годишњица „Олује“ обележена је и у Републици Српској. Председник Удружења избеглих Срба из Крајине и Хрватске Петар Џодан рекао је да се нада да ће Влада РС у преговорима са хрватским властима тражити решења за Србе избегле из те државе. Према његовим речима, на територији РС тренутно живи 25.000 избеглих из Хрватске, део њих је решило свој статус, док је њих око 2.000 „практично остало на терету РС“.

Врх стране - Назад
корисничко име
лозинка

Нисте пријављени.
Линкови
АЗИЛ
Flood Relief
Dnevnik krize
Пружимо им руку
EU podrška upravljanju migracijama
Регионални Стамбени Пројекат
Медији о РСП-у
Изводи из штампе
Статистика
Информатор о раду Комесаријата за избеглице
Закон о управљању миграцијама
Закон о изменама и допунама Закона о избеглицама
Помоћ удружењима - извештаји 2009-2011.
Стамбене потребе избеглица и интерно расељених лица (упитници и обрасци) и упитник за општине/градове
Информације о градовима/општинама
Влада Републике Србије
Кодекс понашања државних службеника
IOM - Uključivanje migracija u nacionalne razvojne strategije
2007-2015 © Комесаријат за избеглице и миграције. Сва права задржана.