Претрага
Обим претраге: Актуелно
Напомена: претраживач разликује ћирилицу и латиницу.
 
  Актуелно
Назад
Високи комесар за избеглице Антонио Гутереш и Kомесар за избеглице РС Владимир Цуцић на 59. заседању Извршног комитета Високог комесаријата за избеглице (УНХЦР) у Женеви од 06. до 10. октобра 2008. године.

Комесар за избеглице, Владимир Цуцић учествовао је на 59. заседању Извршног комитета Високог комесаријата за избеглице Уједињених нација, које је одржано у Женеви од 6. до 10. октобра 2008. године.

 

На заседању су разматране најважније активности Високог Комесаријата за избеглице УН, усвојен ревидиран буџет за текући двогодишњи период 2008/09, као и остала питања функционисања Организације у светлу реформских процеса који су у току.

 

У генералној дебати је указано на проблеме који се јављају у области заштите угрожених категорија, избеглица и интерно расељених лица. Поменута су и многа питања којима ће, поред већ постојећих, у наредном периоду морати да се посвећује све већа пажња. То се посебно односи на пораст миграционих кретања, утицај климатских промена, пораст броја гладних у Свету и међу избеглицама, и сл.

 

Посебно су размотрена питања заштите избеглица у оквиру спровођења Програма акције Високог Комесаријата за избеглице. Госпођа Ерика Фелер, заменик Високог комесара за избеглице УН за питања заштите,  је указала на питања о којима ће бити речи на предстојећем децембарском Дијалогу ВКИ о изазовима заштите, а то су ситуације продуженог избеглиштва, међу којима је и ситуација продуженог избеглиштва хрватских држављана у Србији. Подељен је и подсетник о ситуацијама продуженог избеглиштва у коме су чланови Извршног комитета обавештени о посети госпође Фелер Београду и Загребу. Током те посете изнето је низ идеја како да се подстакне Сарајевски процес. Све делегације су током дебате поздравиле иницијативу Високог Комесаријата за избеглице УН и тражиле да се о проблему продуженог избеглиштва посвети додатна пажња.

 

Комесар је истакао да негирање проблема одузетих станарских права од стране власти у Републици Хрватској погађа  више од 100.000 лица и ствара непотребну дискриминацију избеглица из Хрватске у односу на њихове суграђане хрватске националности, којима је дата могућност да откупе своје станове под повољним условима. Избеглица мора имати загарантован приступ свим индивидуалним људским правима без обзира да ли ће донети одлуку о повратку у државу из које је избегао или ће се одлучити за интеграцију у новој средини. Кад је реч о програму стамбеног збрињавања Републике Хрватске, рекао је да то није праведно решење за одузета станарска права јер је понуђено само повратницима. Комесар је изразио уверење да ће избеглице моћи да реше своје проблеме и изађу из сиромаштва ако им се омогући приступ правима у државама претходног пребивалишта и тако им вратимо изгубљено достојанство. Србија ће и даље наставити са напорима у подржавању регионалне сарадње у циљу решавања проблема избеглица.

 

У закључку комесар је рекао да ће Србија да тражи трајна решења за све расељене који још увек бораве на њеној територији, кроз коришћење свих унутрашњих ресурса и  уз подршку међународне заједнице.

 

Комесар Владимир Цуцић са члановима наше делегације  састао се на 59. заседању Извршног комитета Високог комесаријата за избеглице Уједињених нација са Високим комесаром за избеглице УН господином Антониом Гутерешом, замеником Високог комесара за избеглице УН за питања заштите госпођом Ериком Фелер као и са члановима других страних делегација.

Врх стране - Назад
корисничко име
лозинка

Нисте пријављени.
Линкови
АЗИЛ
Flood Relief
Dnevnik krize
Пружимо им руку
EU podrška upravljanju migracijama
Регионални Стамбени Пројекат
Медији о РСП-у
Изводи из штампе
Статистика
Информатор о раду Комесаријата за избеглице
Закон о управљању миграцијама
Закон о изменама и допунама Закона о избеглицама
Помоћ удружењима - извештаји 2009-2011.
Стамбене потребе избеглица и интерно расељених лица (упитници и обрасци) и упитник за општине/градове
Информације о градовима/општинама
Влада Републике Србије
Кодекс понашања државних службеника
IOM - Uključivanje migracija u nacionalne razvojne strategije
2007-2015 © Комесаријат за избеглице и миграције. Сва права задржана.