Претрага
Обим претраге: Актуелно
Напомена: претраживач разликује ћирилицу и латиницу.
 
  Актуелно
Назад
Конференција УНХЦР-а о дуготрајним избегличким кризама
Женева, 9-11.12.2008. године

У Женеви је од 9. до 11. децембра одржана конференције чија је главна тема била „Дуготрајно избеглиштво“ коју је сазвао Антонио Гутереш, Високи комесар за избеглице Уједињених нација у оквиру Дијалога о изазовима правне заштите избеглица која се у Женеви одржавала 10. и 11. децембра ове године.

У свету тренутно око шест милиона људи живи у дуготрајном избеглиштву које траје дуже од пет година, а да се не види непосредно решење њиховог проблема. УНХЦР помаже 4,8 милиона људи у таквој ситуацији, највећи број њих се налази у Азији и Африци. Србија је, са близу 100.000 избеглица из Хрватске и Босне и Херцеговине једина земља у Европи са овако великим проблемом.

 

Антонио Гутереш, Високи комесар УН за избеглице се у Женеви среo са делегацијом Србије и о потенцијалним решењима за избеглице из Хрватске и Босне и Херцеговине разговараo са потпредседником Владе Србије, Јованом Кркобабићем и комесаром за избеглице Републике Србије, Владимиром Цуцићем на посебном састанку 9. децембра.

 

„Конференција у Женеви представља добру прилику за државу Србију да придобије међународну пажњу и подршку за трајна решења избегличког проблема” изјавио је Ленарт Коцалаинен, шеф Представништва УНХЦР за Србију.

 

Делегација Србије коју је, на протеклом скупу посвећеном дуготрајним избегличким кризама у свету у Женеви, предводио потпредседник Владе Јован Кркобабић и комесар за избеглице Владимир Цуцић, у разговору са високим комесаром УН за избеглице, Антониом Гутерешом, сложила се да избегличко питање на западном Балкану треба затворити у наредне две године. Како наглашава Кркобабић, захтеви Србије усмерени су на убрзан приступ у ЕУ и превазилажење препрека на том путу, међу којима је и проблем дуготрајне избегличке кризе. Србија је данас прва држава у Европи и 13. у свету по укупном броју избеглих и интерно расељених, а УНХЦР означио је и као једну од пет земаља са дуготрајном избегличком кризом која траје 17 година. „Укупна клима креће се у смеру вољног приступа решавању избегличких проблема у Европи и шире“ оценио Кркобабић.

 

У разговору сa Гутерешом српска делегација истакла је осам кључних проблема у односима с Хрватском и указала на неопходност враћања 42.000 одузетих станарских права, исплату заосталих пензија, конвалидацију радног стажа, 15.000 захтева за обнову домова, повраћај око 20.000 узурпираних објеката, као и права на акције у процесу приватизације предузећа. Како су нагласили представници Србије, она од ових захтева неће одустати и уколико Хрватска не испуни своје обавезе, Србија ће тражити да се проблем права избеглих Срба интернационализује.

 

Комесар за избеглице Владимир Цуцић, посебно је нагласио да се одузета станарска права не могу свести на програме стамбеног збрињавања и решавање као хуманитарно питање и акт милосрђа државе.

Врх стране - Назад
корисничко име
лозинка

Нисте пријављени.
Линкови
АЗИЛ
Flood Relief
Dnevnik krize
Пружимо им руку
EU podrška upravljanju migracijama
Регионални Стамбени Пројекат
Медији о РСП-у
Изводи из штампе
Статистика
Информатор о раду Комесаријата за избеглице
Закон о управљању миграцијама
Закон о изменама и допунама Закона о избеглицама
Помоћ удружењима - извештаји 2009-2011.
Стамбене потребе избеглица и интерно расељених лица (упитници и обрасци) и упитник за општине/градове
Информације о градовима/општинама
Влада Републике Србије
Кодекс понашања државних службеника
IOM - Uključivanje migracija u nacionalne razvojne strategije
2007-2015 © Комесаријат за избеглице и миграције. Сва права задржана.