Претрага
Обим претраге: Актуелно
Напомена: претраживач разликује ћирилицу и латиницу.
 
  Актуелно
Назад
Поводом дана избеглица 20.06.2009. године у Београду је одржана конференција за штампу Групе 484

Београд, 16.6.2009.

 

У Србији живи 97.000 избеглица и више од 200.000 интерно расељених са Косова, саопштено је данас поводом 20. јуна, Светског дана избеглица. На конференцији за новинаре Групе 484, представница Комесаријата за избеглице Данијела Поповић-Роко подсетила је да је УНХЦР у другој половини прошле године Србију сврстао међу пет земаља у свету са дуготрајном избегличком кризом чије решавање захтева заједничку акцију.


Она је рекла да је број интерно расељених сада знатно већи од броја избеглих јер је у протеклом периоду око 250.000 избеглица добило држављанство Србије или се вратило у своје домове. Представница Комесаријата је рекла да је број повратника у БиХ знатно већи него број повратника у Хрватску јер су у Босни омогућени много бољи услови за повратак а враћена су и многа имовинска права. Данијела Поповић-Роко је указала да постоји и најугроженија популација "интерно-интерно" расељених, око 20.000 људи који су истерани из својих домова али који никада нису напустили Косово, већ су прешли у друге српске средине у тој покрајини.

 

Миодраг Схреста, представник Групе 484 која се бави проблемом избеглих и расељених, оценио је да су Комесаријат и Влада Србије учинили доста да се реши проблем те популације али да и даље постоје проблеми, пре свега код интерно расељених који немају могућности да се интегришу у својим новим срединама јер власт инсистира на њиховом повратку.


Шеф представништва УНХЦР за Србију Ленарт Коцалајнен оценио је да је проблем избеглих и расељених знатно ублажен на просторима Балкана али да и даље треба да се обраћа пажња на решавање социо-економских питања која има та популација.Он је рекао да владе држава на Балкану треба да наставе да решавају та питања и да престану да очекују да ће све проблеме решити међународна заједница.


Шеф мисије ОЕБС-а у Србији Ханс Ола Урстад посебно је захвалио медијима у Србији због интересовања које показују за решавање избегличких проблема и оценио да је пажња јавности изузетно битна за санирање последица ратних сукоба. Урстад је нагласио да ће међународна заједница наставити да помаже у решавању тих проблема јер се ради о моралној и људској обавези, али је апеловао на државе у региону да наставе са нормализацијом односа како би се створили бољи услови за повратак избеглих и расељених.

Врх стране - Назад
корисничко име
лозинка

Нисте пријављени.
Линкови
АЗИЛ
Flood Relief
Dnevnik krize
Пружимо им руку
EU podrška upravljanju migracijama
Регионални Стамбени Пројекат
Медији о РСП-у
Изводи из штампе
Статистика
Информатор о раду Комесаријата за избеглице
Закон о управљању миграцијама
Закон о изменама и допунама Закона о избеглицама
Помоћ удружењима - извештаји 2009-2011.
Стамбене потребе избеглица и интерно расељених лица (упитници и обрасци) и упитник за општине/градове
Информације о градовима/општинама
Влада Републике Србије
Кодекс понашања државних службеника
IOM - Uključivanje migracija u nacionalne razvojne strategije
2007-2015 © Комесаријат за избеглице и миграције. Сва права задржана.