Претрага
Обим претраге: Актуелно
Напомена: претраживач разликује ћирилицу и латиницу.
 
  Актуелно
Назад
Антонио Гутереш високи комесар УН за избеглице посетио колективни центар ПИМ „Стандард” у Крњачи

Јуче је високи комесар УН Антонио Гутереш у поподневним сатима обишао колективни центар ПИМ „Стандард у Крњачи и посетио избегличку породицу Анђушић из Сиска и рaсељену породицу Маслар из Пећи. Том приликом упознао се са животним причама тих породица и проблемима са којима се те породице суочавају у избеглиштву.

 

  

 

  

 

Високи комесар УН Антонио Гутереш се касније у присуству комесара за избеглице РС Владимира Цуцића састао са представницима удружења избеглица и интерно расељених лица у Републици Србији, Миодрагом Линтом - председником Коалиције избjегличких удружења у РС, Милојком Будимиром - председником Асоцијације избјегличких и других удружења из Р. Хрватске у Републици Србији и Достом Палић - представницом Савеза удружења интерно расељених лица „Унија“.

 

Миодраг Линта је указао на проблеме остваривања људских права садашњих и бивших избеглица, на одузета станарска права, на непостојање компензације за уништену и оштећену имовину, на проблеме обнова порушених кућа, на неисплаћене пензије од 1991. године, на неостваривање права на деонице из процеса приватизације, као и на проблеме избеглица из БиХ који се односе на остваривања имовинских и стечених права.

 

Милојко Будимир је нагласио да највећи проблем за 86.000 избеглих лица представљају одузета станарска права. Будимир је био изричит да стамбено збрињавање не може бити замена за станарска права и указао на дискриминаторске законе Р. Хрватске. Законом о одузимању станова одузети су станови грађанима српске националности, и исти додељени Хрватима који су дошли из БиХ, иако је њима враћена сва имовина у БиХ. Указао је  да уколико би станарска права била враћена и уважено 10.000 постојећих захтева за обнову имовине, у Р. Хрватску могло би да се врати око 200.000 људи, а који су законима Р. Хрватске сврстани у грађане другог реда. Будимир је рекао да избегла лица у Србији не треба збрињавати путем хуманитарних програма, већ им треба вратити одузету и заузету имовину. Такође је нагласио значај покретања питања више од 2.000 погинулих и несталих лица.

 

  

 

Доста Палић, представник Савеза удружења интерно расељених лица „Унија“, указала је на проблеме са којима се и сама , као интерно расељено лице суочава. Проблеми интерно расељених  лица представљају узурпирана имовинска права Срба и других неалбанаца на КиМ, који упркос подношењу захтева КПА и ХПД нису у могућности да уђу у своје поседе и исте користе. Затим  је указала на немогућност коришћења слободног земљишта због неадекватне безбедносне ситуације, непризнавању принадлежности из радних односа, као и искљученост Срба и других неалбанаца из процеса поделе акција државних и друштвених предузећа, а која се врше на основу УНМИК-ове уредбе. Доста Палић је указала и на тешкоће са којима се суочавају становници српских енклава, због потпуне изолације и ограничености кретања на малом простору.

 

На крају посете колективном центру, комесар за избеглице РС, Владимир Цуцић, упознао је високог комесара УН за избеглице са досадашњим постигнутим резултатима у интеграцији и  побољшању животних услова избеглица и ИРЛ. Цуцић је упознао високог комесара УН и са напорима и проблемима с којима се  Србија свакодневно суочава за решавање питања избеглих и расељених лица, као и могућностима њиховог решавања.

 

Високи комесар УН за избеглице, је у више наврата нагласио блиску сарадњу са Владом РС, нужност окончавања трајне избегличке кризе уз преузимање обавеза свих земаља у региону. Такође је истакао да Република Србија може рачунати на пуну подршку УНХЦР.

Врх стране - Назад
корисничко име
лозинка

Нисте пријављени.
Линкови
АЗИЛ
Flood Relief
Dnevnik krize
Пружимо им руку
EU podrška upravljanju migracijama
Регионални Стамбени Пројекат
Медији о РСП-у
Изводи из штампе
Статистика
Информатор о раду Комесаријата за избеглице
Закон о управљању миграцијама
Закон о изменама и допунама Закона о избеглицама
Помоћ удружењима - извештаји 2009-2011.
Стамбене потребе избеглица и интерно расељених лица (упитници и обрасци) и упитник за општине/градове
Информације о градовима/општинама
Влада Републике Србије
Кодекс понашања државних службеника
IOM - Uključivanje migracija u nacionalne razvojne strategije
2007-2015 © Комесаријат за избеглице и миграције. Сва права задржана.