Претрага
Обим претраге: Актуелно
Напомена: претраживач разликује ћирилицу и латиницу.
 
  Актуелно
Назад
На основу Споразума о реадмисији од 1. јануара 2010. до данас Комесаријат је дочекао око 670 повратника, од тога је око 200 деце. Само у септембру дочекано је 144-оро повратника

Представници Комесаријата за избеглице дочекали су у току септембра  81 повратника из Норвешке, 17 из Шведске, 30 из Немачке, 11 из Швајцарске, троје из Италије и по једног из Аустрије и Белгије, који су враћени на основу споразума о реадмисији. Највећи део њих су расељени са Косова и Метохије.

Комесаријат је 2008. године преузео управљање „Канцеларијом за реадмисију“ на аеродрому „Никола Тесла“ (канцеларија се налази у у зони пријема пртљага, између царине и пасошке контроле). Комесаријат је задужен за примарни прихват и ургентно збрињавање повратника, сарадњу са примајућим заједницама, као и за оперативно спровођење планираних активности на терену.

  

Повратници (они који нису успели да прибаве документа земље у којој су боравили) се враћају редовним, комерцијалним летовима, ако је реч о појединцима или једној до две породице, а чартер-летовима се враћа 30 и више особа. На првом месту по броју повратника је Немачка, следе Шведска, Норвешка и Швајцарска. Годишње се, преко аеродрома „Никола Тесла”, у Србију врати до 1000 лица.

По доласку у Београд чланови групе за реадмисију повратнике најпре интервјуишу (помажу им у попуњавању упитника), а затим им дају све информације које им могу бити од користи за интеграцију у место повратка ( информишу их о процесу реадмисије, о службама и организацијама којима се могу обратити за помоћ и врстама помоћи које оне пружају). Организован је и превоз повратника до Центара за интервентни прихват у Шапцу, Белој Паланци и Зајечару.

  

Особе које изразе жељу да буду смештене у неки од прихватних центара, у њима, према стратегији о реадмисији, могу да проведу 14 дана. По истеку тог периода повратници одлазе у општине где намеравају да даље живе. Иначе, у току ове године око 100 лица је било смештено у тим центрима и о њиховој исхрани и потребама је бринуо Комесаријат за избеглице.

По споразуму о реадмисији, повратници на основу путног листа могу добити једнократну новчану помоћ у центру за социјални рад, а по регулисању докумената и испуњавању услова предвиђених законом могу остварити и право на материјално обезбеђење породице (МОП). Лица која изјаве да немају новца за превоз од Центра за социјални рад могу добити и бесплатну карту у једном правцу, како би дошли до будућег места боравка.

Иначе, међу повратницима је највише Рома, а потом Срба и Муслимана.

Врх стране - Назад
корисничко име
лозинка

Нисте пријављени.
Линкови
АЗИЛ
Flood Relief
Dnevnik krize
Пружимо им руку
EU podrška upravljanju migracijama
Регионални Стамбени Пројекат
Медији о РСП-у
Изводи из штампе
Статистика
Информатор о раду Комесаријата за избеглице
Закон о управљању миграцијама
Закон о изменама и допунама Закона о избеглицама
Помоћ удружењима - извештаји 2009-2011.
Стамбене потребе избеглица и интерно расељених лица (упитници и обрасци) и упитник за општине/градове
Информације о градовима/општинама
Влада Републике Србије
Кодекс понашања државних службеника
IOM - Uključivanje migracija u nacionalne razvojne strategije
2007-2015 © Комесаријат за избеглице и миграције. Сва права задржана.