Претрага
Обим претраге: Актуелно
Напомена: претраживач разликује ћирилицу и латиницу.
 
  Актуелно
Назад
Одузета станарска права у Републици Хрватској

Бивши носиoци станарског права у Републици Хрватској и чланови њихових породица, од којих су велика већина избегла лица из Републике Хрватске која тренутно бораве у Србији,  претежно су избегли из урбаних средина Републике Хрватске. То су лица  која су до 1991. имала станарско право на становима у друштвеном власништву и у њима живела  заједно с члановима породичног домаћинстава и која су  морала напустити предметне станове за време сукоба у Републици Хрватској,  у периоду 1991-1995.

Овим је лицима, у највећем броју српске националности, станарско право укинуто на два начина: у судским поступцима за отказ станарског права због некоришћења станова у раздобљу дужем од 6 месеци на подручјима која су била под контролом хрватских власти; или по сили закона, на подручјима која су до 1995. била под заштитом УН, данас ППДС, јер се у станове у којима су живели нису вратили у року од 90 дана од ступања на снагу Закона о давању у најам станова на простору  бивше РСК.

Укупан број случајева отказивања станарског права према подацима ОЕБС-а процјењује се на око 30.000 и овим  чином  је  погођено око 100.000 лица.

Станарско право на становима у друштвеном власништву више не постоји као специфичан правни институт у РХ. Одузимање  станарског права и непризнавање било
каквих права темељем некадашњег института станарског права двојако су се одразили на избегле  бивше носиоце: онемогућили су њихов повратак у стамбене јединице и места претходног пребивалишта, нису им, као што је био случај с осталим носиоцима станарског права у Републици Хрватској, признали статус носиоца имовинских права проистеклих из института станарског права, нпр. оног да приватизују стан под повлашћеним условима.

Ова је пракса била у супротности с примењеном на исту категорију становништва у БиХ, те с Резолуцијом 1120 Већа Безбедности УН из 1997. којом је  потврђено право свих избеглица и расељених особа пореклом из РХ на повратак у њихове  домове у РХ. Власти РХ су у целости игнорисале и неке, иако правно необaвезујуће, релевантне међународне стандарде заштите људских права садржане нпр. у Резолуцији 2004/2 о стамбеном смештају и повратку имовне избеглицама и расељеним лицима, коју је донела Подкомисија Уједињених нација за унапређење и заштиту људских права, као и ЕКОSOC Принципима о стамбеном смештају и повратку имовине избеглицама и расељеним лицима („Пинеиро принципи“) из јуна 2005. године.

Постојећи модел стамбеног збрињавања у Републици хрватској не представља адекватан механизам окончања предметног избегличког питања сагласно општеприхваћеним начелима међународног права,  на што указује и низ анализа релевантних међународних и домаћих невладиних организација.

У склопу процеса након Београдске конференције Република Хрватска је изразила спремност да отвори нови рок за подношење захтева за стамбено збрињавање изван подручја од посебне државне бриге (ППДС), који је затворен 2005. године и за који се пријавио мали број лица из Републике Србије. Очекује се отварање новог рока са побољшаним условима.

Комитет за помоћ и заштиту у сарадњи са Међународном организацијом за миграције спроводи пројекат „Преглед тренутног стања и потреба бивших носилаца станарског права у Републици Хрватској“. Комитет за помоћ и заштиту је током 2001. и 2002. године спровео Пројекат евидентирања лица из Републике Хрватске који су имала станарска права, а која су им одузета након напуштања станова услед избијања ратних сукоба. У току је ажурирање и допуњавање података за сва лица која су тада пријавила станарска права у Комитету, као и евиденција оних који то нису учинили, без обзира да ли имају статус избеглице или не.

Попуњавање овог обрасца не значи покретање правног поступка, нити је формалан захтев, који би био упућен надлежним органима у Републици Хрватској, већ је то анкетни лист, односно пријава за евидентирање потреба свих лица која су имала  станарска права у Републици Хрватској с циљем тачнијег презентовања ситуације у којој се ова популација налази. Образац по правилу попуњава носилац одузетог станарског права. У случају немогућности да носилац то учини образац попуњавају чланови породичног домаћинства који су живели са носиоцем станарског права у стану над којим је постојало станарско право, а који су и даље без адекватног стамбеног решења.

Попуњавање формулара ће се вршити у просторијама Комитета за помоћ и заштиту у Београду и Новом Саду, као и у канцеларијама повереника за избеглице у свим општинама/градовима у Републици Србији.

Комесаријат за избеглице подржава ову акцију, и наглашава да је ово последња прилика за евидентирање лица која су имала станарска права у Републици Хрватској.

Будући да не постоје комплетни подаци о носиоцима одузетих станарских права, ово је јединствена прилика да се прикупе тачни и валидни подаци и да се сагледају потребе ове категорије људи.

За више информација погледајте овде

Врх стране - Назад
корисничко име
лозинка

Нисте пријављени.
Линкови
АЗИЛ
Flood Relief
Dnevnik krize
Пружимо им руку
EU podrška upravljanju migracijama
Регионални Стамбени Пројекат
Медији о РСП-у
Изводи из штампе
Статистика
Информатор о раду Комесаријата за избеглице
Закон о управљању миграцијама
Закон о изменама и допунама Закона о избеглицама
Помоћ удружењима - извештаји 2009-2011.
Стамбене потребе избеглица и интерно расељених лица (упитници и обрасци) и упитник за општине/градове
Информације о градовима/општинама
Влада Републике Србије
Кодекс понашања државних службеника
IOM - Uključivanje migracija u nacionalne razvojne strategije
2007-2015 © Комесаријат за избеглице и миграције. Сва права задржана.