Претрага
Обим претраге: Актуелно
Напомена: претраживач разликује ћирилицу и латиницу.
 
  Актуелно
Назад
Представљени резултати сарадње Швајцарске и Републике Србије у области миграција

Среда, 30. новембар 2011. године – Током конференције „Унапређење механизама за реинтеграцију повратника по основу споразума о реадмисији“, Њ.Е амбасадор Ервин Хофер и комесар за избеглице Републике Србије Владимир Цуцић, представили су јавности сарадњу две државе у области реинтеграцији повратника по основу Споразума о реадмисији. Конференција је организована у циљу презентације резултата постигнутих у оквиру пројекта „Подршка националној стратегије за реинтеграцију повратника по основу споразума о реадмисији“, који је реализовао Комесаријат за избеглице, подржан од стране Владе Лихтенштајна и Швајцарске. Главни циљ пројекта представаља пружање подршке институцијама Републике Србије у процесу ефикасног управљања миграционим токовима а у складу са националном Стратегијом за реинтеграцију повратника по основу споразума о реадмисији. Пројекат је вредан 308.000 швајцарских франака тј. нешто више од 2,5 милиона динара. Током конференције је такође, најављен је и наставак сарадње у области азила.

Приликом свог обраћања амбасадор Хофер је одао признање Комесаријату за избеглице и Влади Србије „на свему што су досад учинили на решавању питања миграција“ и објаснио да је суштина пројекта, који финансирају Швајцарска агенција за сарадњу и развој и Влада Лихтенштајна, да пружи помоћ повратницима и властима локалне заједнице у којој се интегришу. Он је указао да ће у будућности можда бити још важнија сарадња и помоћ Србији у пријему азиланата, јер је у последњих девет месеци регистровано преко 5.000 илегалних миграната.

Директор политичког одељења Делегације Европске уније у Републици Србији Томас Њоки је нагласио да грађани Србије у европским земљама траже азил на економској бази, што не може да буде основ за његово добијање. „Такви захтеви ускраћују средства онима који стварно траже азил из политичких разлога“, казао је Њоки и нагласио да је зато неопходно наћи одрживо решење за повратнике у земљу по основу реадмисије. Споразум о реадмисији потписан 2008. године у начелу добро функционише, али је сада Србија суочена с изазовима реинтеграције повратника, а европске земље с двоструким повратницинма, казао је Њоки.

„Да се ови проблеми не би преливали на зону Шенгена потребно је усредсредити се на побољшање животних услова повратника“, рекао је он и навео да Влада Србије у сарадњи с швајцарском владом и Делегацијом ЕУ већ спроводи један такав пројекат на југу и југозападу Србије.

У прилог томе да систем реадмисије функционише, комесар за избеглице Владимир Цуцић је навео да се повратницима пружа сва потребна помоћ, од аеродрома и границе до повратка кући и смештаја за оне који га немају, а то је велики број људи с Косова и Метохије.

Истакавши да је повратницима обезбеђена подршка буквално 24 часа дневно и то на српском, албанском, ромском и немачком језику и да „нико није остао на улици“, Цуцић је нагласио да највећи проблем остаје онај због кога су људи и отишли из земље, а то је незапосленост, односно економски проблеми. Он је изразио наду да ће, уз помоћ швајцарске владе и ЕУ, систем реинтеграције људи у локалним заједницама идуће године бити још бољи, пре свега у општинама на југу Србије, подсетивши да ће тада и Комесаријат прерасти у агенцију за праћење миграционих токова.

Врх стране - Назад
корисничко име
лозинка

Нисте пријављени.
Линкови
АЗИЛ
Flood Relief
Dnevnik krize
Пружимо им руку
EU podrška upravljanju migracijama
Регионални Стамбени Пројекат
Медији о РСП-у
Изводи из штампе
Статистика
Информатор о раду Комесаријата за избеглице
Закон о управљању миграцијама
Закон о изменама и допунама Закона о избеглицама
Помоћ удружењима - извештаји 2009-2011.
Стамбене потребе избеглица и интерно расељених лица (упитници и обрасци) и упитник за општине/градове
Информације о градовима/општинама
Влада Републике Србије
Кодекс понашања државних службеника
IOM - Uključivanje migracija u nacionalne razvojne strategije
2007-2015 © Комесаријат за избеглице и миграције. Сва права задржана.