Претрага
Обим претраге: Актуелно
Напомена: претраживач разликује ћирилицу и латиницу.
 
  Актуелно
Назад
Представницима дипломатског кора представљен Регионални програм за решавање питања избеглица

Среда, 14. март 2012. године - Отварајући скуп на коме је шефовима дипломатских мисија у Београду представљен регионални програм за трајно решавање проблема избеглица, потпредседник Владе Србије др Јован Кркобабић, је изјавио да ће 24. априла у Сарајеву бити одржана донаторска конференција на којој ће бити обезбеђено 583 милиона евра, од чега ће Србији припасти 335 милиона евра. Потпредседник је нагласио да ће изградњом 10.000 станова, куповином сеоских домаћинстава и обезбеђивањем грађевинског материјала, у наредних 5-7 година бити  трајно решен проблем стамбеног питања  око 17.000 избегличких породица. 

    

Током свог обраћања потпредседник  је подсетио да је Србија на петом месту у свету по дужини избеглиштва, док у Европи заузима прво место по броју избеглих лица. Уз то, у Србији борави и око 220.000 интерно расељених лица са Косова и Метохије.
 
"Број избегличких породица које се налазе у стању социјалне потребе износи око 17.000 или 45.000 избеглих лица из БиХ и Хрватске, и овим  програм ће се решити њихово стамбено питање. Регионална донаторска конференција у Сарајеву требало би да створи климу за трајно решење проблема избеглиштва, што је веома значајно и за Европску унију која жели да се до краја конституише као заједница држава и народа", изјавио је др Кркобабић.

     
 
Он је истакао да Србији остаје проблем 210.000 интерно расељених са Косова и Метохије, што представља додатно оптерећење за нашу земљу.
 
Лични изасланик високог комесара за избеглице УН Ан Вилем Бајлевелд истакао је да је веома важно што постоји јасно изражена политичка воља Србије, Хрватске, БиХ и Хрватске да се трајно реши избегличко питање. Он је додао да ће средства која стижу од донатора бити дистрибуирана преко Развојне банке Савета Европе, која ће обезбедити да помоћ стигне до оних којима је потребна.
 
"Реч је о преосталим избеглицама из ратова 1991-1995. године. То су најосетљивији случајеви. Овај програм ће тим људима омогућити да престану да буду избеглице и да кроз интеграцију у локално друштво наставе са нормалним животом без икаквог посебног статуса", рекао је Бајлевелд.
 
Републички комесар за избеглице Владимир Цуцић навео је да у Србији, двадесет година после почетка сукоба, борави око 74.000 људи са статусом избеглице. Од тога, нешто више од 600 лица је и даље у колективним центрима, око 20 одсто њих је решило стамбено питање, док су остали настањени у приватном смештају.

     
 
Шеф Делегације ЕУ у Србији Венсан Дежер поздравио је напоре четири државе да реше проблем избеглица и оценио да је овај пројекат од пресудне важности за будућност региона.
 
"Доћи до помирења није лако. Драго нам је што су ове четири земље прихватиле тај задатак. Избегли на решење чекају већ 17. година и не би требало да још годинама чекају на реализацију пројекта", поручио је Венсан Дежер.
 
Вршилац дужности амбасадора мисије ОЕБС-а у Београду Томас Мур истакао је да ће корист од овог пројекта имати најосетљивији међу избеглима, који су после 20 година живота у тешким условима већ изгубили наду. Он је оценио да је за многе од њих ово последња шанса да поврате контролу над својим животом.
 
Отправник послова амбасаде САД у Београду Ерл Лиценбергер рекао је да овај пројекат треба да обезбеди стамбено збрињавање великог броја људи, за шта су потребна велика средства. Он је оценио да Србија, Хрватска, БиХ и Црна Гора то не могу саме да изнесу, због чега САД позивају све земље да им се придруже у обезбеђивању неопходних средстава.

    
 
Цео пројекат у вредности 580 милиона евра омогућиће да у региону за пет година "кров над главом" добије око 74.000 "најрањивијих" категорија избеглица.

На Донаторској конференцији у Сарајеву, заказаној за последњу недељу априла, биће формиран мултидонаторски поверилачки фонд за прикупљање потребних средстава. Од укупне суме, Србији је намењено 335 милиона евра, Хрватској 120 милиона, БиХ око 101 милион и Црној Гори 27 милиона евра. Учешће земаља региона у спровођењу пројекта износи укупно 82 милиона евра, тако да ће Србија сама обезбедити 34 милиона евра.

Врх стране - Назад
корисничко име
лозинка

Нисте пријављени.
Линкови
АЗИЛ
Flood Relief
Dnevnik krize
Пружимо им руку
EU podrška upravljanju migracijama
Регионални Стамбени Пројекат
Медији о РСП-у
Изводи из штампе
Статистика
Информатор о раду Комесаријата за избеглице
Закон о управљању миграцијама
Закон о изменама и допунама Закона о избеглицама
Помоћ удружењима - извештаји 2009-2011.
Стамбене потребе избеглица и интерно расељених лица (упитници и обрасци) и упитник за општине/градове
Информације о градовима/општинама
Влада Републике Србије
Кодекс понашања државних службеника
IOM - Uključivanje migracija u nacionalne razvojne strategije
2007-2015 © Комесаријат за избеглице и миграције. Сва права задржана.