Претрага
Обим претраге: Актуелно
Напомена: претраживач разликује ћирилицу и латиницу.
 
  Актуелно
Назад
Обележен међународни дан миграната

18. децембар 2012. године – пригодном свечаношћу одржаној у Палати “Србија” обележен је Међународни дан миграната, као и двадесетогодишњица рада мисије Међународне организације за миграције у Србији (ИоМ).

Догађају су присуствовали премијер Републике Србије и министар унутрашњих послова Ивица Дачић, Њ.Е. амбасадор Венсан Дежер, шеф Делегације Европске уније у Републици Србији, Њ.Е. амбасадор Лора Томсон, заменик Генералног директора Међународне организације за миграције, Реанте Хелд, регионални директор за источну, југоисточну Европу и централну Азију, Међународне организације за миграције, Лидија Марковић, шеф канцеларије Међународне организације за миграције у Србији, Владимир Цуцић, комесар за избеглице и миграције и бројни високи званичници Републике Србије, представници дипломатског кора и представници бројних међународних организација.

Током обраћања присутнима, комесар за избеглице и миграције честитао је јубилеј колегама из ИОМ-а и захвалио на подршци у решавању питања избеглих и расељених лица у протекле две деценије. Комесар је указао да је од почетка ратних дејстава и појаве избеглиштва у Србији, ИОМ је био изузетно важан партнер у збрињавању избеглица а као посебно важне моменте у сарадњи издвојио два момента битна за стварање модерног и свеобухватног система за управљање миграцијама у Србији где је  стручност и напор ИОМ-а у последње четири године био од изузетног значаја – то су  локални акциони планови и усвајање Закона за управљање миграцијама.

„2008. године смо у оквиру ИСП пројекта, финансираног од стране Европске уније реализовали пројекат обука на локалном ниву о изради локалних акционих планова  и значају локалног планирања како би општине и градови заузели проактиван став у решавању проблема избеглица и интерно расељених лица и одговорили на потребе корисника. Након пројеката наставили смо  са обукама и израдама ЛАП-ова и данас имамо  126 општина са усвојеним ЛАП-овима, а  80% општина је определило буџетску линију за решавање проблема ове популације. Бројни донатори и међународна заједница су препознали ЛАП-ове као успешан механизам имплементације, а ЛАП-овима је покренута и идеја за решавање питања миграната на локалном нивоу кроз оснивање локалних савета за миграције којих данас има 128. ИоМ је наставио да кроз наредне пројекте развија капацитете локалних савета за миграције и унапређује  локалне акционе планове како би обухватили још једну категорију миграната – повратнике по реадмисији. Постојање ЛАП-ова је важно  и због регионалног пројекта који треба да обезведи стамбена решења за 16.800 породица где је неопходно да општина покаже спремност за имплементацију пројекта. На овај начин је локално планирање од пилот пројекта постало један од главних елемената механизма за имплементацију миграционих политика у Србији“, изјавио је комесар Цуцић.

Као посебно важан моменат у сарадњи са ИоМ-ом, комесар је навео унапређење централног државног нивоа за управљање миграцијама, и за проширење надлежности наше куће у управљању миграцијама: „Изузетно смо захвални ИОМ-у што је препознао потребу и спремност Комесаријата да прерасте у државни органн који ће анализирати миграционе токове и настојати да обезбеди координирану миграциону политику у земљи“, додао је комесар Цуцић.

Комесар је подсетио присутне да је усвајањем Закона о управљању миграцијама у новембру ове године, процес управљања миграцијама и законски заокружен. „Уз подршку Европске уније и сарадњу са Међународном организацијом за миграције обучено је преко 500 службеника на локалном нивоу, чланова локалних савета за миграције на територији целе Србије за управљање миграцијама. Усвојени су и Миграциони профили за 2010 и 2011. годину. Израђен је Приручник „Заштита права миграната у Републици Србији“, „Приручник о основама управљања миграција у Републици Србији“ као и о најбољим праксама у имплементацији ЛАПова.  Урађене су и бројне институционалне и законодавне анализе а и значајне студије из области миграција – демографска студија, као и о интеграцији имиграната, реинтеграцији повратника. Налази ових студија су нам помогли у мапирању главних миграционих трендова и изазова“, саопштио је комесар.

Врх стране - Назад
корисничко име
лозинка

Нисте пријављени.
Линкови
АЗИЛ
Flood Relief
Dnevnik krize
Пружимо им руку
EU podrška upravljanju migracijama
Регионални Стамбени Пројекат
Медији о РСП-у
Изводи из штампе
Статистика
Информатор о раду Комесаријата за избеглице
Закон о управљању миграцијама
Закон о изменама и допунама Закона о избеглицама
Помоћ удружењима - извештаји 2009-2011.
Стамбене потребе избеглица и интерно расељених лица (упитници и обрасци) и упитник за општине/градове
Информације о градовима/општинама
Влада Републике Србије
Кодекс понашања државних службеника
IOM - Uključivanje migracija u nacionalne razvojne strategije
2007-2015 © Комесаријат за избеглице и миграције. Сва права задржана.