Претрага
Обим претраге: Актуелно
Напомена: претраживач разликује ћирилицу и латиницу.
 
  Актуелно
Назад
На завршној конференцији представљени резултати ЦБММ пројекта

 

Београд, 26. фебруар 2013 -  Представници Делегације Европске уније у Србији, Комесаријата за избеглице и миграције Републике Србије и Мисије Међународне организације за миграције у Србији представили су резултате двогодишњег пројекта Јачање капацитета институција Републике Србије за управљање миграцијама и реинтеграцију повратника, ЦБММ, на завршној конференцији под називом Унапређење оквира за управљање миграцијама у Републици Србији у Дому Народне скупштине.

Пројекат ЦБММ, укупне вредности 2 милиона евра, који је финансирала Европска унија путем предприступних ИПА фондова са 1,8 милиона евра заједно са Међународном организацијом за миграције путем њиховог Фонда за развој (150,000 евра) и Министарством спољних послова Чешке Републике (15,000 евра), пружио је значајну подршку развијању и унапређењу система за управљање миграцијама у Србији. Како је истакао Шеф делегације Европске уније у Србији, Њ.Е. Венсан Дежер,  изузетно је значајно што је пројекат помогао да се републичке и локалне институције усагласе са стандардима Европске уније у областима управљања миграцијама и реинтеграцији повратника што веома доприноси успеху целокупног процеса евроинтеграција у Србији и јачању партнерстава између земаља Европске уније и земаља које су на путу придружења ЕУ. Говорећи о резултатима двогодишњег пројекта, комесар за избеглице и миграције Републике Србије, Владимир Цуцић је посебно нагласио значај  подршке коју је Европска унија пружила у овој и сличним пројектним иницијативама, и истакао напоре које су уложиле институције Владе Републике Србије у унапређењу институционалног и правног оквира за управљање миграцијама у Србији.    

Поред осталих резултата пројекат,  који је током две године био спроведен у оквиру пет компоненети, помогао је трансформацију Комесаријата за избеглице Републике Србије у Комесаријат за избеглице и миграције  путем израде бројних анализа правног и институционалног оквира у Србији као и њиховог усаглашавања са правним тековинама Европске уније. Установљено је и редовно публиковање студије “Миграциони профил Републике Србије” која ће бити ажурирана и објављивана сваке године, размена података из области миграција је регулисана Законом о управљању миграцијама, одржано је више од тридесет тренинга за представнике институција како на централном, тако и на локалном нивоу,  а савети за миграције су институционализовани и укључени у национални систем управљања миграцијама.

На општинском нивоу у току су процеси локалног акционог планирања које по први пут укључује и потребе повратника по споразумима о реадмисији, док су институције које се баве миграцијама усвојиле ширу слику о тековинама ЕУ и добиле више информација у вези са заштитом права миграната. Академска заједница, медији и цивилно друштво су учествовали у дискусијама на тему миграција у читавој Србији и истовремено су побољшали сарадњу са Комесаријатом за избеглице и миграције Републике Србије. Резултати истраживања ставова грађана о миграционим групама су по први пут представљени јавности и били су коришћени за креирање медијске кампање на тему миграција и потреба самих миграната која је спроведена и кроз социјалне мреже.

Пројекат ЦБММ су заједнички реализовали Мисија Међународне организације за миграције у Србији и Комесаријат за избеглице и миграције Републике Србије.

Врх стране - Назад
корисничко име
лозинка

Нисте пријављени.
Линкови
АЗИЛ
Flood Relief
Dnevnik krize
Пружимо им руку
EU podrška upravljanju migracijama
Регионални Стамбени Пројекат
Медији о РСП-у
Изводи из штампе
Статистика
Информатор о раду Комесаријата за избеглице
Закон о управљању миграцијама
Закон о изменама и допунама Закона о избеглицама
Помоћ удружењима - извештаји 2009-2011.
Стамбене потребе избеглица и интерно расељених лица (упитници и обрасци) и упитник за општине/градове
Информације о градовима/општинама
Влада Републике Србије
Кодекс понашања државних службеника
IOM - Uključivanje migracija u nacionalne razvojne strategije
2007-2015 © Комесаријат за избеглице и миграције. Сва права задржана.