Током конференције помоћник министра за људска права и избеглице БиХ Марио Ненадић изјавио је да БиХ и Србија квантитативно, међу земљама бивше Југославије које су биле захваћене ратом, имају највећи проблем када је у питање решавање стамбеног питања избеглица.
Ненадић је прецизирао да је од краја ратних сукоба у БиХ прикупљено око 50.000 захтева избеглих за повратак и да је у просеку решен тек сваки десети захтев.
Према његовим речима, ово је први од досадашњих пројеката збрињавања избеглих лица, у којем је предвиђено да она сама могу да бирају где ће живети у будућности на основу понуђених могућности.
Он је апеловао на све заинтересоване да се до 7. фебруара одазову на јавни позив.
Секретар министарства за људска права и избеглице БиХ Драгомир Ковач је обелоданио да је предвиђено да укупна вредност регионалног стамбеног пројекта буде 583 милиона евра, али да је до сада због бројних потешкоћа, међу којима је најзначајнија била глобална економска криза, прикупљено 260 милиона.
Он је, међутим, изразио очекивање да ће се у року од три године прикупити планираних 583 милиона евра, наводећи да су поједине земље донатори пројекта, посебно САД, изразиле спремност да додатно инвестирају у њега.
Ковач је прецизирао да је предвиђено да пројектом буде решено стамбено питање за 1.800 српских породица - од чега 1.200 српских породица које су из БиХ избегле у Србије и 600 српских породица које су из Хрватске избегле у БиХ.
И Ковач је нагласио да је предност програма, који је резултат донаторске конференције одржане у априлу 2012. у Сарајеву, у томе што се заснива на решавању проблема избеглица на основу њихове личне слободе избора.
"Изборили смо се да свако изабере место где ће да живи, а не да као раније буде принуђен да живи на одређеној локацији", казао је Драгићевић, који је, такође, апеловао на све заинтересоване да се пријаве на јавни позив.
Од износа средстава која ће бити прикупљена по окончању пројекта, који је иницирала Србија, а подржала га међународна заједница, предвиђено је да 60 одсто новца буде додељено за решавање стамбеног питања српских породица, 20 процената за породице из БиХ, а остатак за породице из Хрватске и Црне Горе.