Претрага
Обим претраге: Актуелно
Напомена: претраживач разликује ћирилицу и латиницу.
 
  Актуелно
Назад
Комесаријат за избеглице и миграције организовао међународну радионицу „Миграциони профил: од прикупљања података до креирања политика“

Током 18. и 19. априла 2013. године Комесаријат за избеглице и миграције Републике Србије уз помоћ Инструмента за техничку помоћ и размену информација (TAIEX) Генералне дирекције Европске комисије за проширење, организовао је радионицу „Миграциони профил: од прикупљања података до креирања политика“ у Београду.

У уводном излагању присутнима су се обратили  шеф политичког одељења Делегације ЕУ у Србији, господин Лука Бјанкони и заменик комесара за избеглице и миграције, госпођа Светлана Велимировић.

Радионица је организована са циљем размене искустава у региону у погледу креирања миграционих политика на бази прецизних података – кроз усвајање Миграционих профила, као и размена информација о системима за праћење миграција и прикупљања података.


На радионици је учествовало преко 100 учесника из 10 земаља: представници државне управе Републике Србије који су укључени у систем управљања миграцијама, надлежних институција из Албаније, Босне и Херцеговине, Црне Горе, Хрватске, Македоније, Привремених институција самоуправе у Приштини, експерти из Аустрије, Холандије, Чешке, Румуније и Молдавије, као и представници бројних амбасада држава чланица Европске уније и држава региона. Радионици су такође присуствовали и представници међународне заједнице у Србији - Европске делегације, УНХЦР-а, ИОМ-а, ИЦМПД-а, ДРЦ-а, представници регионалне иницијативе МАРРИ и РАКВИАК-а, научне заједнице и цивилног друштва, као и представници цивилног друштва, академске заједнице и међународних организација из региона.

Теме о којима се дискутовало на радионици биле су:

  • Миграциони профил као полазна основа за развој политика;
  • улога статистике у праћењу миграција;
  • значај учешћа свих релевантних актера у процесу праћења миграција и значај размене података;
  • индивидуална искуства држава региона у изради Миграционог профила и примери добре праксе;
  • улога цивилног друштва и aкaдeмскe зajeдницe у изрaди мигрaциoних пoлитикa.

Експерти држава чланица Европске уније, ИОМ-а и ИЦМПД-a представили су Mиграциони профил као средство за стратешки развој политикa, најновије трендове у области управљања миграцијама, промовисaли мигрaциoнe политике заснованe нa дoкaзимa и дискутoвали о постојећим механизмима прикупљањa и рaзмeнe података. Представници држава из региона презентовали су своје националне оквире за управљање миграцијама. Пoсeбнa пaжњa пoсвeћeнa је рaзмaтрaњу нaчинa кaкo прикупљaњe пoдaтaкa мoжe дa унaпрeди крeирaњe пoлитикa. С обзиром на ширoк круг зaинтeрeсoвaних aктeрa у фoрмулисaњу политика у области мигрaција, oргaнизaциje цивилнoг друштвa и aкaдeмска зajeдницa прeдстaвиле су своју улогу у oбликoвaњу свeoбухвaтних мигрaциoних пoлитикa.

У току дводневне радионице, експерти земаља ЕУ, државни представници, као и представници регионалних, међународних и невладиних организација имали су прилику да се укључе у интензивни дијалог о примерима добре праксе, размене искустава у области прикупљања података о миграцијама и да објективно сагледају процес успостављања система за праћење миграција.

По оцени учесника радионица представља веома успешну плаформу за остваривање регионалне сарадње у домену управљања миграцијама.

Врх стране - Назад
корисничко име
лозинка

Нисте пријављени.
Линкови
АЗИЛ
Flood Relief
Dnevnik krize
Пружимо им руку
EU podrška upravljanju migracijama
Регионални Стамбени Пројекат
Медији о РСП-у
Изводи из штампе
Статистика
Информатор о раду Комесаријата за избеглице
Закон о управљању миграцијама
Закон о изменама и допунама Закона о избеглицама
Помоћ удружењима - извештаји 2009-2011.
Стамбене потребе избеглица и интерно расељених лица (упитници и обрасци) и упитник за општине/градове
Информације о градовима/општинама
Влада Републике Србије
Кодекс понашања државних службеника
IOM - Uključivanje migracija u nacionalne razvojne strategije
2007-2015 © Комесаријат за избеглице и миграције. Сва права задржана.